Růže jsou velké keře s tmavými listy, které vytvářejí nádherné květy téměř všech barev – není divu, že se jim často říká „královny květinové zahrady“. Zatímco dříve měly růžové keře pověst toho, že je pro začínající domácí zahrádkáře obtížné pěstovat, v posledních padesáti letech se objevilo mnoho odrůd, díky kterým byly růžové zahrady zábavné a obohacující bez spousty práce navíc.
Kdy zasadit růže
Aby byly vaše růžové keře dostatečně silné, aby vydržely zimu, musíte je zasadit ve správný čas.
- Pokud si koupíte „holokořenové“ růže nebo rostliny spící růže, jejichž kořeny jsou zabaleny ve vlhkých hoblinách (nejčastěji v případě zásilkových keřů), budete je chtít zasadit brzy na jaře, abyste měli jistotu, že budou mít plnou vegetační období k usazení před zimou.
- Pokud si koupíte nedormantní rostliny růží v kontejnerech (nejčastěji v případě místních školek), je časový harmonogram flexibilnější a tyto keře lze vysadit kdykoli během jara nebo začátku léta – jen nečekejte do pozdního léta, protože růže nemusí být dostatečně upravena, když udeří zima.
Jak zasadit růže
Rostlinné keře jsou jednoduché – ale při sázení růží si vezměte rukavice, abyste je nepropíchli trny.
1. Připravte si rostliny růže . Pokud sázíte růže s prostokořennými kořeny, namočte kořeny do vody alespoň na osm hodin. Pokud sázíte hrnkové růže, uvolněte kořeny z půdy.
2. Vyberte a připravte záhon . Růže potřebují slunné místo, takže si vyberte místo, kde je alespoň šest hodin plného slunce denně. Jejich půda by měla být kyprá, hlinitá a s velmi dobrou drenáží – růže jsou obzvláště citlivé na „mokré nohy“, když jejich kořeny sedí v neustále vlhké půdě. Nemají zvláštní požadavky, pokud jde o kyselost půdy – něco mezi pH 5,5. A 7.0 bude stačit.
3. Vykopejte díry . Růžové keře rostou velké a potřebují hodně vodorovného prostoru, takže budete muset vykopat každou výsadbovou jamku širší a dále od sebe, než si myslíte – většině odrůd růží se daří v jamkách širokých patnáct až osmnáct palců, rozmístěných kolem tří stop od sebe. Každý otvor by měl být dostatečně hluboký, aby se vešel do kořenového systému rostliny růže.
4. Zasaďte růžové keře . Umístěte každou rostlinu do díry. Při doplňování jamky zeminou přidejte zahradní kompost nebo jinou organickou hmotu, aby měl kořenový bal zdravý zdroj živin. Zalijte každou rostlinu a poté navršte půdu kolem základny každé z nich, abyste ochránili své nové růže, když se aklimatizují.
Jak pečovat o růže
Mnoho odrůd zahradních růží je velmi odolných a nevyžadují přílišnou údržbu, ale pro dosažení nejlepších výsledků, několik základních kroků péče o růže učiní vaše keře – ať už se jedná o popínavé růže, růže floribunda nebo hybridní čajové růže – opravdu lesk:
- Voda . Růže milují vodu a během teplých měsíců se jim nejlépe daří, když je dvakrát týdně zaléváte zhluboka, než když je každý den zaléváte mělce. Jak se počasí na podzim ochladí, snižte množství vody, které jim dáváte – zemřou, pokud budou jejich kořeny v zimě příliš vlhké.
- Hnojit . I když se umělá kapalná hnojiva mohou zdát atraktivní, často podporují měkký, slabý růst, který nemůže odolat škůdcům. Místo toho se rozhodněte pro organická hnojiva, jako je kompost, organický mulč, podestýlka z listů a posekaná tráva, která vaše rostliny během sezóny vyživují pomalu a plynule. Dobrým plánem hnojení by bylo přidat nové hnojivo jednou měsíčně během jara a léta.
- Prořezávat . Růže ocení dobrý řez brzy na jaře. Při prořezávání růží nezapomeňte nosit rukavice dlouhé po loket, abyste se vyhnuli propíchnutí trny. Pomocí zahradních nůžek (nebo nůžek, pokud jsou vaše keře silné a dobře usazené), odstřihněte všechny staré, mrtvé nebo poškozené palice. Poté použijte proces nazvaný „deadheading“, při kterém odstraníte staré květy, abyste podpořili nový růst – když květ začne vadnout, zastřihněte třtinu zpět k prvnímu pětilistému stonku.
- Postarejte se o škůdce a choroby . Růže se mohou stát kořistí mnoha škůdců a chorob, jako jsou japonští brouci, mšice, černá skvrnitost a houbové choroby, jako je padlí. Většinu škůdců lze odradit udržováním keřů růží v čistotě a důsledným odstraňováním nečistot a většina chorob je důsledkem nadměrné vlhkosti – takže udržování suchých listů a prořezávání, aby se stimulovala cirkulace vzduchu, může většinu problémů vyřešit brzy. Pokud se i po dobré péči potýkáte se škůdci nebo chorobami, zvažte výběr některého z moderních hybridních druhů růží, z nichž většina je vyšlechtěna jako odolná vůči škůdcům a chorobám.