Jak pěstovat a sklízet kukuřici

Od kukuřičného klasu po krémová zrna, kukuřice je základem americké kuchyně a je vynikající volbou pro domácího zahradníka, který chce své zeleninové zahradě přidat trochu výšky. Kukuřice (vědecký název Zea mays ) je krásná a zábavná letní plodina, která poroste bez velkého povyku.

Jaký je nejlepší čas na pěstování kukuřice?

Kukuřice je plodina teplého období. Většina zahrádkářů sází kukuřici dva týdny po posledním mrazu ve své oblasti. Pokud má vaše oblast krátkou sezónu teplého počasí, zvažte zakrytí semen kukuřice pod černou plastovou fólií, abyste je udrželi v teple a pomohli jim klíčit.

Jak zasadit kukuřici

Poté, co se teplota půdy ohřeje, je čas zasadit kukuřici.

1. Vyberte a připravte místo . Kukuřice potřebuje plné slunce pro optimální podmínky růstu, proto si vyberte oblast, která má alespoň šest hodin denně. Pro půdu zvolte volnou, dobře odvodněnou půdu bohatou na organickou hmotu – pokud vaše půda ještě nemá hodně živin, přimíchejte odleželý hnůj nebo kompost. Protože k opylení kukuřice dochází větrem, stébla kukuřice potřebují další stébla poblíž, aby vytvořila klasy; sázejte kukuřici v krátkých řadách do obdélníkového záhonu spíše než do jedné dlouhé řady; to pomůže křížovému opylení.

2. Zasejte semínka kukuřice . S kukuřicí zaznamenáte větší úspěch, pokud semena zasadíte přímo do země, než když začnete kukuřici uvnitř a přesazujete. Sázejte semena jeden a půl palce hluboko, každé dva nebo tři palce, v řadách vzdálených zhruba třicet palců od sebe.

3. Voda . Ihned po výsadbě důkladně zalijte.

4. Tenký . Jakmile jsou stonky vysoké asi šest palců, ztenčujte řady tak, aby každý stonek kukuřice byl od sebe dvanáct palců.

Jak pečovat o kukuřici

Zatímco kukuřice je o něco náročnější na údržbu než jiná zelenina na domácí zahrádce, pěstování kukuřice stále nevyžaduje mnoho úsilí.

1. Důsledně zalévejte . Kukuřice má růst rychle, takže potřebuje hodně stálé vody, aby nezavadla. Ujistěte se, že půda zůstává vlhká; pokud s tím máte potíže, mulčujte kolem spodní části kukuřice, abyste pomohli udržet vlhkost.

2. Hnojit . Rostliny kukuřice jsou těžké krmné rostliny, což znamená, že potřebují více živin než jiné rostliny, aby produkovaly odpovídající plodinu. Chcete-li dosáhnout nejlepšího výnosu kukuřice, hnojte kukuřici třikrát přes její růst: nejprve, když jsou deset palců vysoké, pak v polovině sezóny, když jsou vysoké osmnáct palců, a nakonec, když se jim na uších začnou tvořit střapce.

3. Chraňte jej před škůdci . Kukuřice se může stát kořistí mnoha různých druhů hmyzu, včetně kukuřičných ušních červů, blešivců, zavíječe kukuřičného a červců. Škůdce můžete z kukuřičných stonků ručně sebrat jako organický odstrašující prostředek nebo použít pesticidy. Ptáky a mývaly také přitahují rostoucí klasy kukuřice – abyste ochránili svou úrodu, zakryjte klasy papírovými sáčky. Ujistěte se, že to uděláte až po oplodnění, jinak se v klasech nevyvinou zrnka kukuřice. Více o doprovodné výsadbě kukuřice se dozvíte v našem průvodci zde .

Jak sklízet kukuřici

Když slupky ztmavnou a hedvábí zhnědne, je čas sklizně.

1. Navštivte svou plodinu ráno . Kukuřičné klasy budou nejčerstvější a nejsladší ráno, než byly vystaveny dlouhým hodinám na slunci.

2. Odšroubujte uši . Chcete-li sklidit klas kukuřice, vezměte jej do ruky a prudce otočte dolů; měla by se snadno uvolnit ze stopky.

3. Vložte uši do studené vody . Chcete-li zachovat sladkost vaší sklizně, vložte klasy do studené vody. Různé odrůdy kukuřice si udrží svou sladkost déle než jiné; například odrůdy sladké kukuřice s nižším obsahem cukru, jako je stříbrná královna, rychle ztratí chuť, zatímco více sladké odrůdy kukuřice zůstanou sladší déle.

Sklizená kukuřice vydrží v lednici až pět dní. Chcete-li prodloužit skladovatelnost, blanšírujte kukuřičné klasy a zmrazte je až na šest měsíců.