Jak pěstovat kopr

Kopr ( Anethum graveolens ), péřovitá bylina používaná k dochucení kulinářských pokrmů a dochucení nakládané zeleniny, se snadno pěstuje a pečuje a je skvělým doplňkem každé domácí bylinkové zahrádky.

Jak zasadit kopr

Semena kopru jsou malá, podlouhlá a snadno se sázejí.

1. Období : Období růstu kopru je obvykle časné jaro až pozdní léto. Zasaďte kopr na jaře po posledním mrazu sezóny. Ideální teplota půdy pro kopr je mezi 60 a 70 °F.

2. Umístění : Kopr můžete pěstovat přímo venku; protože se špatně přesazuje, je nejlepší vyhnout se zakládání sazenic uvnitř. Zasaďte semena kopru na plné slunce, abyste zajistili zdravý růst.

3. Půda : Většina půdních typů pojme kopr, bez ohledu na pH půdy. Kopr potřebuje k růstu dostatek prostoru, ale jinak to není náročná bylinka. Kopr nevyžaduje obzvlášť bohatou půdu, ale potřebuje dodatečnou vodu a hnojivo, pokud je zasazen do nádoby.

4. Vzdálenost : Semena kopru vysejte asi 12 palců od sebe a čtvrt palce pod půdu. Jakmile kopr dosáhne výšky 6 až 8 palců, možná budete muset rostliny proředit, abyste znovu zajistili, že vaše rostliny kopru jsou od sebe vzdáleny asi 12 palců.

Jak pěstovat kopr a jak o něj pečovat

Existuje řada odrůd kopru včetně Fernleaf, Superdukat a Mammoth.
Bez ohledu na to, kterou odrůdu kopru se rozhodnete pěstovat, budou platit tyto obecné rady:

1. Voda : Jak často, když jsou vaše rostliny kopru mladé a vyvíjejí své kůlové kořeny. Jakmile rostliny dospějí, nechte půdu mezi zálivkami vyschnout. Rostliny kopru potřebují více vody během zvláště horkého počasí.

2. Škůdci : Kopr přitahuje relativně málo škůdců kromě housenky černého otakárka. Tyto housenky většinou konzumují jen malé množství kopru a jen zřídka způsobují výrazné problémy. Ruční sběr je nejlepší způsob, jak se zbavit housenek černého otakárka.

3. Doprovodné rostliny : Mnoho zahradníků pěstuje kopr jako doprovodnou rostlinu , protože má tendenci přitahovat užitečný hmyz, který se živí mšicemi a jinými škůdci.

Jak sklízet kopr

Listy kopru můžete sklízet kdykoli během cyklu růstu kopru. Květy kopru obvykle kvetou po osmi týdnech růstu, kdy rostlina přestane produkovat listy. Většina lidí používá při vaření pouze čerstvé listy z koprových rostlin, ale jedlé jsou také květy kopru (nazývané pupečníky). Pokud plánujete sklízet semena kopru, počkejte, až rostliny začnou hnědnout – ale nečekejte příliš dlouho, jinak se semena začnou rozptýlit a samosévat.

Čerstvý kopr vydrží dva až tři týdny, pokud je skladován v lednici, a ještě déle, když je zmrazen v plastovém sáčku. Kopr můžete přidat do široké škály jídel. Připravte si koprové okurky přidáním zeleniny do slaného nálevu s čerstvým koprem.