Jak pěstovat a sklízet brambory

Domácí zahrádkáři často pěstují zeleninu, jako jsou rajčata, hrášek a paprika – ale už jste někdy zkoušeli domácí brambory? Brambory ( Solanum tuberosum ) jsou škrobová kořenová zelenina, která je základem americké kuchyně. Velká úroda brambor je skvělým doplňkem do vaší zeleninové zahrady, protože brambory vydrží ve spíži mnohem déle než křehká zelenina.

Kdy sázet brambory

Brambory rostou nejlépe v relativně chladné půdě, ideálně mezi 45 stupni a 75 stupni Fahrenheita. To znamená, že vegetační období brambor se bude lišit v závislosti na vašem klimatu:

  • V chladném počasí : Pokud jsou ve vaší oblasti chladné zimy a mírná léta, sázejte brambory těsně po datu posledního mrazu. V severních Spojených státech to obvykle znamená, že doba sázení brambor je brzy na jaře, od poloviny do konce dubna.
  • V teplých klimatických podmínkách : Pokud jsou ve vaší oblasti velmi horká léta a mírné zimy, sázejte brambory na konci léta, právě když se počasí začíná ochlazovat. Na jihu Spojených států to obvykle znamená v září.

Jak dlouho trvá pěstování brambor?

Doba, za kterou rostliny dosáhnou zralosti, závisí na odrůdě brambor, kterou chcete zasadit. Produkce raných odrůd (jako je zlato z Yukonu) trvá 75 až 90 dní, odrůd střední sezóny (jako je červenohnědá) 90 až 135 dní a odrůd pozdní sezóny (jako je ryzák francouzský) 135 až 160 dní. Budete muset vybrat správnou odrůdu brambor pro vaše klima – například, pokud máte ve vaší oblasti méně dní, kdy je teplota půdy v rozmezí 45 až 75 stupňů, zvažte odrůdu rané sezóny.

Jak pěstovat brambory

Sázení brambor je snadný a jedinečný proces ve srovnání s pěstováním jiné zeleniny.

1. Kupte si sadbové brambory . Zatímco mnoho zahradní zeleniny se pěstuje ze semen, brambory se pěstují vegetativně, což znamená, že ze samotné produkce vyrostou nové klíčky. Chcete-li vypěstovat brambory, budete potřebovat sadbové brambory nebo brambory pokryté „oči“ – svraštělá místa, ze kterých snadno vyraší vzrostlé rostliny. Pokud je to možné, vyhněte se potravinám pro sadbové brambory; jsou často léčeny inhibitory, aby se zabránilo klíčení.

2. Začněte se sadbovými bramborami . Dva nebo tři týdny před výsadbou umístěte sadbové brambory na chladné a slunné místo, abyste podpořili odolné klíčení.

3. Nakrájejte si sadbové brambory . Den nebo dva před výsadbou nakrájejte každou sadbovou bramboru na několik kousků. Každý kousek by měl mít alespoň dva klíčky. Nesázejte je hned – kusy potřebují několik dní, aby se „zahojily“, jinak v zemi hnijí.

4. Vyberte a připravte svůj bramborový záhon . Vyberte si slunné místo (nejméně šest hodin plného slunce denně) na vyvýšeném záhonu s dobře propustnou, mírně kyselou půdou (s pH 4,8–5,2), nejlépe naplněnou organickou hmotou. Vykopejte mělké příkopy (čtyři až šest palců hluboké), které jsou dostatečně dlouhé na to, aby zasadily každý kousek brambor asi osm palců od sebe.

5. Zasaďte kousky semen . Sadbové brambory zasaďte do výkopu klíčky nahoru (řeznou stranou dolů). Volně zakryjte zeminou; brambory rostou nejlépe ve volné půdě, takže to přes ně neutlačujte.

6. Udržujte vlhkost . Bramborové rostliny by měly dostat jeden až dva palce vody za týden. Záhon zalévejte rovnoměrně, aby brambory nepopraskaly nebo se netvořily hrbolaté.

7. Pravidelně „kopte“ své brambory . Jak vaše bramborové rostliny rostou, listnaté rostliny vyraší z půdy, zatímco hlízy rostou na samostatných stoncích pod zemí. Hlízy musí během růstu zůstat zahrabané pod půdou; pokud jsou vystaveny přílišnému slunci, zezelenají a ztvrdnou a budou nepoživatelné. Abyste zajistili, že hlízy zůstanou zahrabané, postupujte podle procesu zvaného „hilling“ – jednoduše navršte několik centimetrů zeminy nebo mulče kolem základny každé rostliny a zakryjte všechny kromě několika horních řad listů. Brambory byste během sezóny měli třikrát nebo čtyřikrát navrch.

8. Udržujte své brambory bez škůdců a chorob . Brambory jsou běžnými cíli mandelinky bramborové, blešivce, listonohy a mšice – tyto škůdce z rostlin seberte ručně nebo je postříkejte proudem vody. Abyste se vyhnuli chorobám brambor, jako je strupovitost nebo plíseň, vyživujte své rostliny kompostovým čajem , ujistěte se, že pH půdy není vyšší než 5,2 a udržujte zdravé postupy při střídání plodin.

Jak sklízet brambory

Když uvidíte, že listnaté rostliny začínají odumírat, nelekejte se – to znamená, že se blíží čas sklizně. Zralé brambory jsou hotové dva až tři týdny poté, co rostliny začnou odumírat (jakékoli hlízy sklizené před tím se nazývají „nové brambory“ a jsou choulostivější a měly by se ihned sníst). Jakmile vrcholek listů úplně odumře, můžete začít sklízet brambory:

1. Opatrně okopejte brambory . Brambory opatrně zvedněte prsty nebo vidličkou ze špíny. Půda by měla být kyprá, takže byste neměli kopat agresivně. Nenechávejte brambory ležet na slunci; budou zelené a nepoživatelné. Pokud sklidíte nějaké zelené brambory, vyhoďte je.

2. Nechte brambory uschnout na vzduchu . Pokud byla vaše půda obzvláště vlhká, nechte brambory uschnout na vzduchu (mimo přímé sluneční světlo).

3. Brambory ošetřete . Chcete-li připravit brambory ke skladování, nechte je dva týdny uležet na chladném, suchém a tmavém místě. To slupky ztvrdne a pomůže jim vydržet.

4. Brambory skladujte . Brambory skladujte na chladném a tmavém místě – pokud nemáte kořenový sklep, postačí spodní police vaší spíže. Mohou se uchovávat až šest měsíců.