Jak pěstovat bobule Goji ve vaší domácí zahradě

Pěstování rostlin goji ve vaší zahradě je snadný způsob, jak těžit z výhod tohoto nakyslého, svěžího ovoce v nadcházejících letech.

Co jsou bobule Goji?

Kustovnice goji ( Lycium barbarum a Lycium chinense ), známá také jako vlčí bobule, roste na dvou blízce příbuzných kultivarech plodných bobulovin z čeledi hluchavkovitých, oba pocházející z Asie. Červeno-oranžové bobule jsou prominentní superpotravinou, která je běžným rysem různých asijských jídel. Pověst goji jako superpotravina sahá až do 3. století našeho letopočtu, kdy plnila dvojí funkci jako kulinární přísada a nedílná součást čínské, japonské, korejské a vietnamské medicíny. Sušené bobule goji se běžně konzumují jako svačina, zálivka nebo přísada do smoothie.

Jak zasadit bobule Goji

Rostliny Goji berry mohou být pěstovány ze semen, ale tato metoda trvá minimálně tři roky od výsadby k produkci ovoce. Rostliny kustovnice goji, které si můžete zakoupit v místní školce nebo zahradním centru, dosahují plné produkce do druhého roku. Rostliny s holým kořenem jsou nejčastěji pěstovány domácími zahradníky.

1. Vyberte místo . Rostliny goji vyžadují plné slunce – i když snesou částečný stín. Pokud vysazujete více keřů, dejte je od sebe asi pět stop; rostlinám to poskytne prostor pro dozrávání a poskytne vám více prostoru pro orientaci v plodině v době sklizně.

2. Připravte místo . Rostliny goji dávají přednost dobře propustné půdě s pH mezi 6,5 a 8,0. Před výsadbou upravte půdu několika centimetry organické hmoty, jako je kompost.

3. Trellis . Budete muset nastavit mřížovinu, abyste zajistili, že vaše rostlina goji roste ve vzpřímené poloze, což usnadňuje sklizeň a dobré proudění vzduchu. Nejsilněji vypadající nové hole jemně přivažte ke krátkým dřevěným kůlům nebo trénujte podél šermu, jako maliny .

4. Rostlina . Zasaďte si strom nebo keř kustovnice s holým kořenem brzy na jaře, na konci období vegetačního klidu rostliny. Vykopejte díru dvakrát větší než kořenový bal a umístěte rostlinu dovnitř, přičemž se ujistěte, že horní část podnože je v rovině se zemí. Roztáhněte kořeny, zasypte zeminou a poté jemně udusejte, aby se utěsnily.

5. Voda . Oblast výsadby hluboce zalévejte, abyste pomohli vytvořit kořenový systém.

Jak pečovat o bobule Goji

Plody goji vyžadují pravidelné zavlažování, prořezávání a hubení škůdců, aby se jim dařilo.

  • Voda . Rostliny goji patří mezi plodící stromy k suchu, ale až po zakořenění. Během prvního roku důkladně a důsledně zalévejte, aby jemné nové kořeny zůstaly vlhké. Vyhněte se přemokření, abyste zabránili hnilobě konců květů.
  • Prořezávat . Lehké prořezávání keřů goji udržuje jejich velikost a šíření pod kontrolou a podporuje nový růst. Prořezávání může také odradit od houbových chorob, jako je padlí, tím, že umožní lepší cirkulaci vzduchu. Odstraňte všechny nové přísavky z hlavního stonku nebo kořenů a odstraňte všechny mrtvé nebo zlomené větve.
  • Mulčování . Naneste vrstvu mulče kolem základny rostlin, abyste udusili plevel a regulovali vlhkost půdy.
  • Hubení škůdců . Mšice, třásněnky a svilušky jsou běžnými škůdci, pokud jde o bobule goji. Odstraňte postižené listy nebo oblasti, kde můžete, ale můžete zavést přirozené predátory, jako jsou berušky, nebo praktikovat výsadbu společníků, abyste odradili škůdce, než se obrátíte na insekticid. Poblíž zasaďte štiplavé, aromatické bylinky, jako je bazalka , máta, pažitka a kočičí šalvěj nebo kvetoucí rostliny, jako je měsíček a lichořeřišnice – jen nezapomeňte umístit rozložité rostliny, jako je máta nebo lichořeřišnice, do samostatné nádoby. A stejně jako všechny ovocné stromy může být i síť proti ptákům užitečná, pokud zjistíte, že na vaší úrodě mlsají ptáci a jiná zvířátka.

Jak sklízet bobule Goji

Goji bobule obvykle dozrávají od července do října. Čerstvé bobule můžete sklízet tak, že je otrháte od stopek. Pod rostliny můžete dokonce rozprostřít látku nebo jemnou síť a jemně rostlinami zatřepat, aby se bobule uvolnily.

Mladé listy goji jsou také jedlé, s hořkou, travnatou chutí, která je podobná chuti řeřichy – listy můžete sklízet do polévek nebo soté. Přidejte čerstvé plody goji do smoothies nebo je usušte, abyste přidali do domácí směsi na traily nabité antioxidanty.