Jak vypěstovat avokádový strom ze semene

Až budete příště dělat guacamole , nevyhazujte pecku z avokáda do koše – použijte ji k vypěstování vlastního avokádového stromu doma.

Jak vypěstovat avokádový strom z jámy

I když pokojové rostliny avokáda nenesou ovoce bez opylení, jsou z nich krásné pokojové rostliny a vždy můžete svůj mladý stromek přesadit ven, jakmile bude dostatečně velký, aby plodil.

1. Začněte semenem avokáda ze zralého plodu avokáda . Ať už je to avokádo z Floridy nebo Kalifornie, avokádo Hass nebo avokádo Bacon, na typu avokáda vlastně nezáleží. Snažte se udržet semeno neporušené – neřežte do něj nožem, abyste odstranili pecku. Omyjte a osušte pecku, jemně oškrábejte veškerou zelenou dužinu.

2. Ponořte semeno do vody . Naplňte sklenici vodou pokojové teploty. Vložte tři párátka do zkoseného vršku semínek avokáda, poté je položte na okraj sklenice, aby se široký konec semínka ponořil do vody, zatímco horní konec zůstal suchý. Sklenici umístěte na parapet, nejlépe na slunné místo, kam nedopadá přímé slunce.

3. Kontrolujte své avokádové semínko každý den . Sledujte nový růst semene a podle potřeby doplňujte vodu, aby byl spodní palec semene ponořený. Vaše semeno by mělo začít vyvíjet kořeny a klíčit za dva až osm týdnů. Když je stonek asi sedm palců vysoký, seřízněte rostlinu avokáda tak, že ji zkrátíte asi na tři palce.

4. Přeneste rostlinu avokáda do květináče naplněného zeminou . Když rostlině avokáda vyrostou nové horní listy, můžete semínko zasadit do půdy. (Po prořezání nečekejte déle než tři týdny.) Hledejte květináč o průměru šesti palců s drenážními otvory. Naplňte květináč písčitou zeminou a vložte semeno do směsi se zakrytou horní polovinou semene a odkrytou pouze stopkou.

5. Zalévejte rostlinu avokáda . Dopřejte své avokádové rostlině občasné hluboké namočení a nechte půdu mezi zálivkami vyschnout. Žloutnutí listů je známkou přemokření.

6. Nechte svou rostlinu avokáda růst . Udržujte avokádo jako pokojovou rostlinu nebo přesaďte svou zralou rostlinu avokáda ven na jaře. Mějte na paměti, že možná budete muset počkat, až bude váš strom starý pět nebo více let, než vykvete a přinese ovoce – a nemusí nikdy plodit.