Jak pěstovat lilek ve vaší zahradě: 5 tipů na péči o lilek

Se svým temně fialovým odstínem je ctihodný lilek skvělou rostlinou pro pěstování ve vaší domácí zahradě. Zatímco zelenina za teplého počasí má dlouhé vegetační období, vyplatí se počkat, jakmile si z plodů své práce připravíte dokonalý parmazán z lilku.

Co je lilek?

Lilek ( solanum melongena ), neboli lilek, je vytrvalá teplosezónní zelenina z čeledi lilkovitých. Lilky přicházejí v různých velikostech, tvarech a barvách. Nejběžnější odrůdou lilku v USA je lilek globe: tato mohutná odrůda má lesklou, tmavě fialovou slupku a houbovité plody. Mezi další běžně pěstované odrůdy patří bílé lilky (používané v pokrmech na Středním východě, jako je baba ganoush ), thajské lilky, Black Beauties, Ichiban, Rosa Bianca a Little Fingers.

Kdy zasadit lilek

Lilek je plodina teplého období, která nesnáší mráz nebo mrazivé teploty. Lilky mohou růst pouze v teplé půdě – 50 stupňů Fahrenheita nebo více. Nejlepší doba pro výsadbu lilku je koncem jara po posledním hrozbě mrazu. Lilky mají dlouhé vegetační období, takže je budete muset začít doma asi osm týdnů před datem posledního mrazu ve vaší oblasti .

Jak zasadit lilek

Semena lilku byste měli začít klíčit doma asi dva měsíce před posledním mrazem ve vaší oblasti. Chcete-li se dozvědět, jak začít se semeny uvnitř , podívejte se na našeho podrobného průvodce. Jakmile se ve vašem regionu oteplí, můžete si lilky přesadit do domácí zahrady.

  • Vyberte web . Lilky preferují plné slunce. Vyberte si místo pro výsadbu, které má alespoň šest hodin přímého slunečního světla denně.
  • Připravte půdu . Lilky preferují hlinitou, dobře propustnou půdu s pH mezi 6,0 až 6,5. Pokud si nejste jisti, zda je vaše půda zásaditá nebo kyselá, můžete provést test půdy. Podívejte se na našeho průvodce testováním půdy, kde najdete návod krok za krokem. Přidání vrstvy černého plastového mulče na ornici pomůže zahřát půdu před přesazením sazenic.
  • Transplantace . Lilky potřebují k růstu dostatek prostoru. Sazenice lilku přesazujte alespoň dvě až tři stopy od sebe, do jamek hlubokých přibližně jeden palec, aniž byste narušili kořenový bal. Zakryjte sazenice půl palcem zeminy.
  • Voda . Oblast výsadby dobře zalévejte, aby se půda usadila.

Jak pěstovat lilek a pečovat o něj

Níže uvedené zahradnické tipy pomohou vašim lilkům vyrůst ve zdravé rostliny:

1. Voda . Lilek a veškerá ostatní lilek potřebuje ke svému růstu vydatnou zálivku. Lilky potřebují asi centimetr vody za týden, v závislosti na vlhkosti půdy. Pokud se vám půda zdá příliš suchá, přidejte další centimetr vody. Když je časně na jaře chladnější počasí, zalévejte lilek asi jednou týdně, a když teplota vzduchu stoupne, zvyšte to na dvakrát nebo třikrát týdně.

2. Zvažte doprovodnou výsadbu . Lilek je dobrou doprovodnou rostlinou, což znamená, že je můžete vysadit v blízkosti jiné zeleniny, jako je květák, rajčata nebo aromatické květiny. Společná výsadba má mnoho výhod , jako je lepší růst rostlin, kontrola škůdců a maximalizace zahradního prostoru.

3. Použijte přírodní nebo organický pesticid . Lilek je náchylný k škůdcům, jako jsou blechy, mšice, mandelinky bramborové. Zvířata nebo hmyz svačící na vaší zelenině jsou nevyhnutelnou součástí údržby vaší vlastní zahrady. Pro kontrolu škůdců použijte organický nebo neinvazivní pesticid. Existuje také mnoho receptů na výrobu vlastního přírodního pesticidu doma.

4. Kompostujte a mulčujte půdu . Organické a biologické materiály žijící v kompostu aktivují obsah půdy (mezi jinými houby, bakterie, minerály). Obsah půdy podporuje silnou imunitu vašich rostlin a také prodlužuje životnost vašich plodin. Během vegetačního období byste měli půdu doplnit vyváženým hnojivem a organickou hmotou, aby byla půda rovnoměrně vlhká.

5. Často plevel . Odplevelení vaší zahrady je nezbytným krokem pro správnou údržbu lilku. Udělejte z pletí součást vaší každodenní zahradnické rutiny. Budete chtít plevel ráno, když je půda vlhká, což usnadní odstranění plevele. Odplevelení často může zabránit houbě nebo verticiliovému vadnutí v infikování vašich rostlin.

Jak sklízet lilek

Lilky dozrávají až kolem 100 dnů, ale neměli byste se sklizní čekat tak dlouho, protože mladé lilky mají nejlepší chuť. Připravte se na sklizeň lilku přibližně 70 až 80 dnů po přesazení. Pokud je váš lilek asi šest až devět palců a jeho slupka je lesklá, můžete začít sklízet.

Sklízejte lilky ostrým nástrojem, jako jsou zahradnické nůžky nebo malý nůž. Oddělte lilek od stonku. Nechte na rostlině asi dva centimetry stonku, aby mohla dále růst.