Jak pěstovat tulipány ve vaší květinové zahradě

Tulipány jsou zbožňovány pro své zářivé květy, které dodají vaší zahradě nádech živých barev a vytvoří výjimečné řezané květiny v jarní kytici.

Co jsou to tulipány?

Tulipány (rodu Tulipa ) jsou vytrvalé květiny z čeledi liliovitých, jejichž popularita raketově vzrostla v období tulipánové mánie v Holandsku sedmnáctého století. Tyto jarní květy rostou z cibulí a produkují velké, oslnivé miskovité květy v řadě zářivých barev. Ačkoli jsou tulipány technicky trvalky, mnoho odrůd se po prvním jaru snaží produkovat květy. V důsledku toho je zahradníci obvykle pěstují jako letničky a v následujícím roce sázejí nové cibule.

6 různých odrůd tulipánů

Rostliny tulipánů spadají do 15 kultivarů a liší se barvou, velikostí a tvarem květů. Mezi nejoblíbenější druhy tulipánů patří:

1. Darwinův hybridní tulipán : Darwinův hybridní tulipán, oblíbený pro své vysoké stonky a velké květy, je jednou z odrůd trvalek s nejdelší životností, protože kvete až pět let.

2. Dvojité pozdní tulipány : Také známé jako pivoňkové tulipány, dvojité pozdní tulipány vytvářejí velké dvojité květy na konci jara a mají příjemnou vůni, která z nich dělá nádherný řezaný tulipán.

3. Fosteriana tulipány : Také nazývané císařské tulipány, Fosteriana tulipány jsou jedním z prvních tulipánů, které kvetou na jaře. Fosterianas dorůstají výšky až 20 palců, mají velké květy ve tvaru misky dosahující 5 palců na šířku a jsou k dispozici v různých odstínech červené, bílé a žluté.

4. Tulipány s třásněmi : Tulipány s třásněmi dorůstají výšky 14 až 30 palců. Mají okvětní lístky lemované drobnými zářezy, které jim dodávají vzhled látky se třásněmi.

5. Druhové tulipány : Tyto drobně kvetoucí tulipány dorůstají výšky 3 až 8 palců a stejně jako Darwinova hybridní odrůda jsou jedním z nejspolehlivějších trvalých tulipánů, které se rok co rok vracejí do květu.

6. Triumph tulipány : Triumph tulipány jsou k dispozici v nejširší škále barev a jsou středně velké tulipány s klasickými květy ve tvaru jednoho pohárku.

Jak zasadit tulipány ve vaší zahradě

První výsadba tulipánů je jednoduchý proces. Postupujte podle těchto kroků pro krásné jarní květy.

  • Cibulky tulipánů vysaďte na podzim pro jarní květ . Sázejte podzimní cibule dříve, než zem zamrzne. V zónách odolnosti USDA tři až sedm zasaďte cibulky tulipánů mezi zářím a koncem listopadu. V teplejších podnebích, jako jsou zóny odolnosti USDA 8 až 10, chlaďte cibulky tulipánů na osm týdnů na teplotu 40 až 45 stupňů Fahrenheita a poté je zasaďte mezi začátkem prosince a začátkem ledna.
  • Vyberte slunnou plochu pro výsadbu . Rostlinám tulipánů se daří na plném slunci , i když v teplejším podnebí tolerují částečný stín. Pro vyšší typy tulipánů vyberte místo chráněné před silným větrem.
  • Cibulky tulipánů zasaďte do dobře odvodněné půdy . Tulipány potřebují půdu s dobrou drenáží, protože rozmočená půda způsobuje hnilobu cibulek tulipánů. Pokud má půda na místě výsadby nedostatečnou drenáž, zvažte přidání písku nebo borové kůry do půdy , abyste zvýšili její drenážní kapacitu, nebo použijte vyvýšený zahradní záhon naplněný kvalitnější zeminou. Otestujte pH půdy, abyste se ujistili, že je mezi 6,0 a 7,0.
  • Obohaťte půdu hnojivem . Přidejte kompost, kostní moučku nebo cibulové hnojivo do vaší výsadbové jámy. To je zvláště důležité, pokud plánujete pěstovat trvalé tulipány, protože tyto další živiny budou potřebovat, aby v následujícím roce kvetly.
  • Zasaďte tulipány blízko sebe . Zasaďte cibule šest až osm palců hluboko a čtyři až šest palců od sebe. Vzhledem k tomu, že cibule tulipánů se liší velikostí, základním pravidlem je zasadit je dvakrát až třikrát tak hluboko, jak jsou vysoké. Chcete-li zajistit, aby všechny vaše cibuloviny měly současně dobu květu, zasaďte je do stejné hloubky. Umístěte každou cibulku do výsadbového otvoru úzkým koncem směrem nahoru a poté otvor znovu naplňte jemně udusanou půdou.
  • V době výsadby vydatně zalévejte . Důkladné zavlažování přiměje vaše cibulky, aby začaly růst kořeny před začátkem období zimního klidu.
  • Na ornici rozprostřete dvoupalcovou vrstvu mulče . Mulčování izoluje vaši půdu a pomáhá udržovat stálou úroveň vlhkosti.

Jak pěstovat tulipány a pečovat o ně

Různé odrůdy tulipánů mají různé doby květu, od časného do pozdního jara. Bez ohledu na to, které odrůdy pěstujete, tyto tipy pro péči o tulipány vám pomohou zajistit, aby vaše rostliny tulipánů byly co nejzdravější.

1. Zalévejte střídmě . Tulipány nevyžadují mnoho vody, aby se jim dařilo – jsou náchylné k hnilobě, pokud jsou ponechány v podmáčené půdě. S výjimkou počátečního zalévání v době výsadby se zdržte zalévání tulipánů během vegetačního období, dokud na ně spadne normální množství srážek. Pokud žijete v horkém a suchém klimatu, může být nutné je občas mírně zalévat.

2. Přihnojujte brzy na jaře . Jakmile se brzy na jaře objeví klíčky, přihnojte ještě jednou stejným typem hnojiva, jaké jste použili při výsadbě.

3. Deadhead strávil květy tulipánů . Utracené květiny – květiny, které dokvetly a začaly odumírat – odvádějí cennou energii z vaší rostliny tulipánu, která by jinak mohla jít do zásoby energie cibule na následující rok. Jakmile vaše květy začnou opadávat, odřízněte je u základny stonku .

4. Praxe hubení škůdců . Dávejte si pozor na škodlivé mšice a odstraňte je ze svých rostlin tulipánů postřikem vody ze zahradní hadice. Veverky, chipmunkové, myši a jeleni mohou jíst cibule tulipánů; Chcete-li tato zvířata odradit, zkuste společně vysadit jiné květinové cibule, jako jsou narcisy, hyacinty a krokusy; tyto cibule jsou pro zvířata buď toxické nebo nechutné a měly by je držet dál.

5. Sledovat a předcházet nemocem . Zajistěte dobrou cirkulaci vzduchu kolem rostlin tulipánů, abyste snížili riziko plísňových onemocnění, a ujistěte se, že nepřeléváte, abyste zabránili hnilobě cibulí.