Jak pěstovat luštěniny: 8 tipů pro pěstování fazolí a hrášku

Luštěniny jsou skupinou rostlin nenáročných na údržbu, které jsou dokonalým doplňkem každé domácí zeleninové zahrady. Luskoviny kromě své vysoké nutriční hodnoty podporují produkci dusíku, který obohacuje půdu. Většina luštěnin je poměrně nenáročná na péči, což z nich dělá ideální potravinářské plodiny pro amatérské domácí zahradníky.

Co jsou luštěniny?

Čeleď luštěnin (také známé jako Leguminosae nebo Fabaceae ) zahrnuje velkou a rozmanitou skupinu jedlých rostlin, které se primárně používají jako potraviny a krycí plodiny.

Mezi rostlinné druhy v rámci rodiny luštěnin patří obilné luštěniny jako:

  • Arašídy ( Arachis hypogaea )
  • Hrách ( Pisum sativum )
  • Fazol obecný ( Phaseolus vulgaris )
  • Cowpeas ( Vigna unguiculata )
  • Fazole ( Vicia faba )
  • Cizrna ( Cicer arietinum )
  • Sójové boby ( Glycine max ).

Luštěniny mají velmi vysokou nutriční hodnotu a jsou skvělým zdrojem bílkovin a mastných kyselin.

Kromě pěstování fazolí pro lidskou spotřebu zemědělci vysazují druhy luštěnin, aby obohatili půdu dusíkem během střídání plodin. Účinnou formou ochrany proti erozi jsou některé druhy luskovin vikev, konkrétně vikve chlupatá a vikve mléčná.

Jak luštěniny fixují dusík v půdě?

Luštěniny se vyvinuly v symbióze s bakteriemi fixujícími dusík zvanými rhizobia, které žijí na jejich kořenových uzlinách a mají téměř zázračnou schopnost přeměnit atmosférický dusík na rozpustnou formu, kterou kořeny snadno absorbují. Toto je známé jako fixace dusíku.

Dusík je prvek zodpovědný za bujný zelený růst rostlin, ale ve většině půd je ho nedostatek, a proto zemědělci a zahradníci často přidávají hnůj, očkovací látky nebo syntetická hnojiva. Fazole a hrách dodávají půdě dusík a nahrazují živiny spotřebované sklizenými neluštěninovými plodinami. Fazole a jiné krycí plodiny vázající dusík se někdy označují jako „zelené hnojení“, protože obohacují půdu kolem nich i poté, co uschly nebo byly vykořeněny. Krycí plodiny, jako jsou luštěniny, jsou nezbytné pro obnovu degradované půdy.

3 běžné druhy luštěnin

Rodina luštěnin je neuvěřitelně rozmanitá a zahrnuje rostliny, které se liší vzhledem, chutí a růstovým cyklem. Mnoho luštěnin produkuje suché ovoce, které slouží jako potrava pro lidi nebo hospodářská zvířata, včetně vojtěšky, pohanky, rohovníku, tamarindu a čočky. Některé z nejběžnějších druhů luštěnin zahrnují:

  1. 1. Hrách : Mezi běžné hrášky patří zahradní hrách, zelený hrášek, cowpeas, cizrna (garbanzo fazole), holubí hrášek a černooký hrách.
  2. 2. Fazole : Mezi běžné fazole v rodině luštěnin patří: fazole adzuki, fazole mungo, fazole vlčí bob, černé fazole, zelené fazole, fazole, fazole lima, fazole fava a fazole obecné.
  3. 3. Jetel : Jetel červený, jetel bílý, jetel sladký jsou běžné krycí plodiny.

Jak pěstovat luštěniny: 8 tipů pro pěstování fazolí a hrášku

Luštěniny rostou bujně s minimální námahou. Většina luštěnin jsou odolné, trvanlivé plodiny, které se snadno udržují a sklízejí. Zde je několik obecných tipů pro pěstování luštěnin:

1. Ujistěte se, že luštěniny jsou vhodné pro vaše klima . Různé druhy luštěnin se liší, pokud jde o jejich ideální teplotní rozsah. Hrachu se daří dobře, když se vysazuje koncem jara a v letních měsících přestane růst. Zelené fazolky na druhou stranu snesou velký teplotní rozsah a porostou, když je teplota vzduchu kdekoli mezi 65 a 85 °F.

2. Sázejte semínka luštěnin ve správné vzdálenosti od sebe . Většině semen luštěnin (včetně semen fazolí) se daří, když jsou zasazeny ve vzdálenosti 6 až 12 palců od sebe. Některé luštěniny, jako fazole lima a hrách, mohou růst na mřížovinách.

3. Luštěniny pěstujte na přímém slunci . Rostlinám luštěnin se nejlépe daří v nezastíněných oblastech, které jsou uspořádány tak, aby si navzájem neblokovaly sluneční světlo.

4. Udržujte půdu vlhkou . Většině rostlin z čeledi bobovitých se daří v mírně vlhké půdě s průměrnou úrodností půdy. Přidání mulče nebo organické hmoty může pomoci zachovat vlhkost půdy a snížit teplotu půdy pro hrách a zelené fazolky.

5. Luštěniny důsledně zalévejte . Luštěninám se daří důsledně zalévat, zvláště když teploty stoupají. Zelené fazole vyžadují jeden až dva palce vody za týden a dobře se jim daří se zavlažováním v zemi, na rozdíl od ručního zavlažování shora. Hrách nezraje v podmáčené půdě, ale semena hrachu by měla být před výsadbou namočená ve vodě.

6. Hnojit řídce . Většina luštěnin nepotřebuje přidávat do půdy další hnojivo. Některé luštěniny s delším vegetačním obdobím, jako jsou fazole lima, mají prospěch z úprav půdy a dodatečného hnoje přidaného v polovině jejich životního cyklu.

7. Regulace škůdců . Běžní zahradní škůdci, jako jsou mšice a brouci, se často živí luštěninami. Někteří z těchto škůdců mohou šířit choroby rostlin, které pustoší vaše plodiny, pokud je nezachytíte dostatečně včas. Je důležité proaktivně kontrolovat vaše rostliny, abyste hledali známky škůdců. Vyberte si správnou metodu boje proti zamoření .

8. Sklizeň ve správný čas . Existuje široká škála délek sezóny pro různé druhy luštěnin. Sledujte své plodiny, abyste hledali klíčení, a buďte citliví na náhlé změny teploty, které by mohly ovlivnit zdraví a zrání vašich luštěnin. Pokud plánujete jíst fazole nebo hrášek čerstvé, sbírejte je, když jsou lusky ještě měkké. V opačném případě nechte lusky dozrát a sklízejte je, když jsou suché.