Jak zmrazit brokolici?

Naučit se brokolici zamrazit je důležité, pokud chcete, aby vám tato lahodná a nescvrklá brukvovitá zelenina vydržela přes zimu.

Jak zmrazit brokolici?

Existuje několik různých způsobů, jak zmrazit brokolici, ale než se budete starat o správné zabalení do mrazničky, budete ji muset připravit na proces zmrazení.

  • Začněte tím, že brokolici důkladně omyjte, což lze provést před nebo po nakrájení na růžičky. Protože se v hlavičkách brokolice mohou uhnízdit někteří škůdci, je nejlepší brokolici před umytím nakrájet.
  • Jakmile jsou růžičky brokolice čisté, přiveďte k varu velký hrnec s vodou a poté do ní dejte brokolici na 3–5 minut.
  • Růžičky brokolice rychle vyjměte z vroucí vody a ihned je vložte do misky se studenou vodou na dalších 3-5 minut. Tomu se říká blanšírování a zajistí, že brokolice během mrazení nescvrkne ani nezhořkne.
  • V tomto okamžiku musíte brokolici rychle osušit, buď pomocí odstředivky na salát nebo ručníku, ale čas je rozhodující.
  • Suchou brokolici položte na plech a uložte do mrazáku.
  • O 1-2 hodiny později můžete mraženou brokolici zabalit do mrazicích sáčků. Tyto růžičky brokolice by si měly zachovat svou chuť a vzhled po dobu 10-12 měsíců.

Mražená brokolice ve vaší každodenní stravě

Jakmile budete chtít přidat mraženou brokolici zpět do svého jídelníčku, můžete ji jednoduše povařit nebo napařit po dobu 1-2 minut, což by jí mělo pomoci udržet si trochu křupavosti. Zmrazenou brokolici můžete také vhodit přímo do smažených hranolků, polévek a dušených pokrmů a proces zmrazování by neměl mít žádné negativní účinky. Opět se doporučuje spotřebovat mraženou brokolici do jednoho roku od vložení do mrazáku.