Jak pěstovat kočičí trávu: 5 tipů na péči o kočičí trávu

Kočičí tráva, známá také jako tráva pro domácí mazlíčky, je jednoletá rostlina, která je pro lidi i zvířata bezpečná a zdravá ke konzumaci. Tato směs obilných trav slouží jako venkovní nebo pokojové rostliny a nabízí přirozený způsob, jak přidat více vitamínů do stravy vaší i vašeho mazlíčka.

Co je to kočičí tráva?

Kočičí tráva je směs trav typicky pěstovaných ze semen ječmene, ovsa, pšenice nebo žita. Nejběžnějšími druhy kočičí trávy jsou pšeničná tráva, ječmen, oves a jílek. Kočičí tráva je oblíbeným pomocníkem při trávení mezi kočkami a jinými zvířaty. Zatímco kočky si užívají jak kočičí trávu, tak kočičí trávu, tyto dva nejsou zaměnitelné: kočičí tráva je vytrvalá rostlina z čeledi mátovitých ( Lamiaceae ), která při konzumaci vyvolává behaviorální reakci.

Proč pěstovat kočičí trávu?

Kočičí tráva je zvláště prospěšná pro majitele domácích mazlíčků. Poskytuje bezpečnou a vláknitou svačinu pro zvířata, slouží jako projímadlo na podporu jejich trávicího systému a jako induktor zvracení, který usnadňuje vykašlávání nestravitelných látek. Kromě toho, že je tento druh trávy zdravou salátovou směsí pro vašeho mazlíčka, může také odradit zvířata od pokojových rostlin a plodin ve vaší zahradě.

Lidé také konzumují kočičí trávu pro její obsah vitamínů – kočičí tráva obsahuje kyselinu listovou, niacin, vitamíny A a D a také chlorofyl. Pšeničná tráva, druh kočičí trávy, se často přidává do smoothies nebo se užívá ve formě panáka pro lidi, kteří chtějí zvýšit příjem vitamínů.

Jak zasadit kočičí trávu

Sady kočičí trávy si můžete koupit v místním zverimexu nebo si zkusit vypěstovat vlastní. U DIY kočičí trávy, kterou můžete pěstovat ze semen ovsa, ječmene, žita a pšeničné trávy, se podívejte na následující kroky:

1. Zasejte semena . Semena kočičí trávy zasejte přímo do půdy (pro pěstování uvnitř nebo venku), asi čtvrt palce hluboko. Pokud sázíte do řad, ujistěte se, že jsou od sebe vzdáleny jeden palec. Kočičí tráva může růst uvnitř po celý rok, ale venku by měla být vysazena pouze na jaře, poté, co pomine hrozba mrazu.

2. Vyklíčit . Pro pěstování v interiéru udržujte půdu vlhkou. Částečně zakryjte květináč do plastové fólie a umístěte na teplé a tmavé místo. Po dvou až třech dnech by sazenice vaší kočičí trávy měly začít rašit.

3. Zajistěte přímé sluneční světlo . Kočičí tráva bude během růstu potřebovat dostatek slunečního světla. Zajistěte, aby vaše kočičí tráva byla vystavena přímému slunci venku, a pokud roste uvnitř, umístěte ji poblíž okenního parapetu, který může také poskytnout plné slunce.

4. Zpevněte půdu . Půdu lehce zpevněte a udržujte rovnoměrně vlhkou. Dávejte pozor, abyste nepřelévali, protože by to mohlo zničit kořeny.

Jak se starat o kočičí trávu

Existuje několik kroků, které můžete podniknout, abyste zajistili, že vaše kočičí tráva bude nadále růst i poté, co ji vaši mazlíčci nebo zvířata žvýkají:

1. Ořízněte jej zpět . I když zvířata budou okusovat kočičí trávu, je nejlepší každý druhý týden zastřihnout alespoň jeden centimetr, aby se zabránilo padání listů.

2. Často vysévejte . Znovu zasévejte semena kočičí trávy, abyste podpořili zdravý a svěží růst.

3. Zkontrolujte výskyt škůdců . Ujistěte se, že vaše tráva je bez chorob a škůdců, jako jsou mšice, slimáci a bílí červi.

4. Mulčování . Mulčování vaší kočičí trávy může udusit plevel, který bude konkurovat přírodním zdrojům vaší trávy a bránit jejímu růstu.

5. Zalévejte střídmě . Kočičí trávu zalévejte až poté, co půda vyschne, abyste zabránili namáčení rostlin. Přemokření může vést k plísním.