Většina domácích pěstitelů dýní pěstuje malé dýně k jídlu v polévkách a dušených pokrmech nebo k vyřezávání do lucerny. Jiní zahradníci mají na mysli větší cíl: vypěstovat rekordní obří dýni.
Jak zasadit semena obří dýně
Ze semen se nejsnáze pěstují rostliny s velkými semeny, což z dýně dělá skvělého kandidáta na zakládání semen. Brzy na jaře je vhodná doba pro zakládání většiny rostlin, ale aby vaše dýně měla dostatek času na to, aby dosáhla velikosti světového šampióna, budete muset prodloužit vegetační období zahájením semen koncem zimy a sklizní koncem léta nebo začátkem podzimu.
1. Vyberte si správná semínka . Existuje několik obřích odrůd dýně, ale většina z nich pochází z Dill’s Atlantic Giant, odrůdy vyvinuté šlechtitelem dýní Howardem Dillem z Nového Skotska v roce 1979. Z dýně Atlantic Giant lze vyrobit dýně, které váží kolem 2000 liber, ale domácí pěstitelé dýní můžete očekávat 400- až 500-librové dýně.
2. Semena začněte v interiéru měsíc před posledním mrazem . Semena namočte přes noc, abyste katalyzovali proces klíčení, a poté je zasaďte do rašelinových květináčů na slunné okno . Nechte dýňové sazenice vyvinout se uvnitř, zatímco budete čekat, až se oteplí. Sazenice dýně potřebují venkovní teplotu půdy kolem 70 stupňů Fahrenheita. Pokud žijete na chladném nebo slabém místě, použijte tepelnou podložku a pěstujte světlo, abyste zajistili, že semena vyklíčí a před přesazením se dobře rozběhnou.
3. Před výsadbou půdu pohnojte . Dýňové rostliny vyžadují dobrou půdu – hodně kompostu nebo hnojivo, jako je hnůj přimíchané do místa výsadby, by mělo stačit. Pokud plánujete na příští rok dopředu, zasejte na konci vegetačního období krycí plodinu vázající dusík, která na jaře povede k úrodnějšímu dýňovému záhonu.
4. Přesaďte sazenice ve vaší zahradě . Velké dýně mají jedno z delších vegetačních období, proto je vysaďte co nejdříve po posledním jarním mrazíku. Chcete-li získat co nejvíce dní bez mrazu, možná budete muset prodloužit vegetační období tím, že budete své malé dýně uchovávat v chladném rámu nebo mini skleníku.
5. Zasaďte dýňová semínka na prostorné, plné slunce . Ujistěte se, že vaše dýňové liány mají prostor k rozprostření; plánujte asi 400 až 1 000 čtverečních stop na záhon nebo kopec – hromadu půdy, která pomáhá zachycovat teplo a podporuje odvodňování. U obřích dýní by každý kopec neměl obsahovat více než dvě sazenice, ale pro začátek můžete zasadit čtyři nebo pět a poté je ztenčit na nejsilnější dvě, jakmile zakoření. Zasaďte semínka asi palec hluboko, dlaní na ně pevně udusejte půdu a zalévejte je, kdykoli povrch půdy vyschne.
Jak pěstovat obří dýně a pečovat o ně
Pěstování obřích dýní je dlouhý proces, který vyžaduje pečlivou péči.
- Sazenice chraňte kryty řádků . K ochraně dýňových sazenic až do výskytu prvních květů můžete použít kryty řádků. Samičí květy dýňové rostliny vyžadují opylování hmyzem, takže občas odstraňte kryty řádků, aby se dovnitř dostaly včely a jiný užitečný hmyz. Jakmile je vaše dýně poměrně velká, zakryjte ji stínovou strukturou, aby pokožka neztvrdla.
- Pravidelně prořezávejte . Na rozdíl od běžných dýní vyžadují obří dýně prořezávání . Odštípněte květy, dokud nebude dýňová réva dlouhá 10 stop, v tu dobu můžete nechat několik květin, aby vytvořily dýně. Po několika týdnech sklízejte všechny dýně z každého keře kromě jedné, aby každá rostlina mohla vložit veškerou svou energii do výroby jedné obří dýně. Jak vaše rostlina roste, bude produkovat kořeny a výhonky; tento dodatečný porost seřízněte.
- Zabraňte zlomení stonku . Abyste zabránili zlomení stonku, umístěte stonek vaší velké dýně kolmo k dýňové révě, jak vaše dýně roste. Zabráníte tak jeho odštěpení v průběhu sezóny.
- Pravidelně zalévejte . Dýně jsou těžké krmítka, což znamená, že potřebují během sezóny hodně vody. Ujistěte se, že váš zahradní záhon umožňuje vlhkou (ale ne mokrou) půdu. Při zalévání dbejte na to, abyste nenamáčeli samotné dýně a vinnou révu, aby nedošlo k hnilobě. Přidání vrstvy mulče kolem rostlin také pomůže udržet vlhkost a teplo.
- Zkuste doprovodnou výsadbu . Dýně se může stát obětí libovolného počtu škůdců: tykve, brouci okurkové, tykve révové a mšice mohou být problémem pro vývoj ovoce. Společná výsadba dýní u sousedů odolných vůči teplu, jako je brutnák a lichořeřišnice , může pomoci zvládat a odpuzovat destruktivní hmyz.