5 rostlin pro pěstování v teráriu

Rostliny mohou být docela odolné, rostou v řadě extrémních podmínek nebo uvnitř překvapivých nádob. Řadu rostlin můžete pěstovat v teráriu, které poskytuje ideální podmínky pro rostliny, které milují stálou vlhkost a mají potíže s pěstováním na suchém vzduchu.

Co je terárium?

Terária jsou mini-vnitřní zahrady – malé ekosystémy, které rostou v malých nádobách, jako jsou nádoby z čirého skla nebo lahve. Existují dva typy terárií: otevřená a uzavřená. Uzavřená terária jsou uzavřené nádoby, které jsou lepší pro rostliny, které potřebují hodně vláhy. Otevřená terária jsou ideální pro pěstování rostlin za suchého počasí, jako jsou sukulenty .

Jaké jsou nejlepší rostliny pro pěstování v teráriu?

Rostliny nenáročné na údržbu jsou dobrou volbou pro terária. Některé z nejlepších terarijních rostlin, které můžete pěstovat, jsou:

1. Africké fialky . Tyto bílé, modré a fialové květiny milují vysokou vlhkost, což je přesně takové prostředí, které terárium poskytuje.

2. Nervová rostlina . Tato tropická rostlina má bílé a zelené listy, kterým se nejlépe daří ve vlhkém vzduchu a dorůstají pouze do výšky kolem 12 palců.

3. Modlitební rostlina . Modlitební rostliny jsou původní v džungli, takže se jim bude dobře dařit v uzavřeném teráriu s nepřímým slunečním zářením.

4. Spiderwort . Se svými listy ve tvaru rýče a dlouhými stonky může být pavouk pestrým doplňkem vašeho začínajícího terária.

5. Pothos . Rostlina pothos , známá také jako ďábelský břečťan nebo peníz, může dorůst až 10 stop s dlouhými, koncovými liány. Rostliny Pothos snesou všechny úrovně vlhkosti a daří se jim při týdenním zalévání.

Jaké materiály potřebujete k výrobě terária?

K výrobě terária budete potřebovat následující materiály:

1. Skleněná nádoba . Nádoba, kterou si vyberete, by měla mít dostatečně velký otvor, aby se do ní vešly vaše rostliny a materiály. Zatímco sklo nabízí čistší vzhled, můžete použít i plastové nádoby.

2. Skály a půda . Oblázky, mramory nebo mořské sklo se běžně používají pro spodní vrstvu, aby se podpořilo odvodnění. Pro vaši půdu použijte zeminu pro pokojové rostliny nebo květináče.

3. Sphagnum nebo listový mech . Tyto materiály zabraňují tomu, aby půda terária propadla spodní vrstvou horniny. Můžete také použít sklolaminátovou zástěnu (jako ze starého okna), abyste udrželi půdu neporušenou.

4. Dlouhá pinzeta a nůžky . Budete potřebovat ostré, tenké nástroje, které se vejdou do otvorů vašeho terária, abyste se mohli starat o rostliny, opravovat kameny a půdu nebo provádět jakékoli odřezky.

5. Papírové ručníky . Papírové ručníky mějte poblíž, abyste otřeli sklo v teráriu. Udržováním nádoby v čistotě můžete zabránit růstu plísní nebo nežádoucímu zápachu.

6. Výběr malých rostlin . V teráriu vybírejte pouze menší rostliny. Rostliny, které rostou příliš vysoko nebo do šířky, nebudou schopny přežít nebo prosperovat ve vašem ohradě.

Jak si vyrobit vlastní terárium

Pokud se chcete naučit, jak sestavit své vlastní terárium, podívejte se na následující návod krok za krokem:

1. Vyberte si správnou nádobu . Vyberte si průhlednou nádobu, jako je skleněná nádoba, váza nebo plastová nádrž pro zvířata, která může přijímat dostatečné světlo.

2. Vrstva ve skalách . Na dně terária vytvořte vrstvu kamení. Větší nádoba může mít vyšší vrstvu kamení, ale malá nádoba by ji měla udržovat světlou, aby se rostliny měly kam vejít.

3. Navlhčete svůj mech . Navlhčete rašeliník nebo listový mech a rozprostřete jej po kamenné vrstvě, abyste zabránili propadání půdy skrz něj.

4. Přidejte vrstvu půdy . Na kameny v teráriu navrstvěte zeminu z květináče. Nechte rostlinám dostatek místa, aby mohly vykvést.

5. Přidejte své rostliny . Uvolněte půdu a umístěte kořeny rostlin dovnitř a jemně je poklepejte, abyste rostlinu zajistili na místě (aniž by došlo ke zhutnění půdy). Vyhněte se přidávání příliš velkého množství vody – terária nemají drenážní otvory, takže se spoléhají na vrstvu horniny, která vyrovnává spodní vlhkost.