Jak pěstovat stévii ze semen a řízků

Pokud hledáte přírodní sladidlo s nulovým obsahem kalorií, které si můžete vypěstovat na své domácí zahradě, nehledejte nic jiného než stévii. Na rostlině stévie ( Stevia rebaudiana ) rostou listy se sladkou, někdy lékořicovou příchutí, která se používala ke slazení čajů a jiných jídel a nápojů po stovky let, počínaje obyvateli Guaraní v Paraguayi v Jižní Americe.

Většina produktů ze stévie, které najdete v obchodě s potravinami, jsou silně rafinované prášky (známé jako stéviový prášek), které slouží jako náhražka cukru nebo náhrada cukru. Doma vypěstovaná stévie – vypěstovaná na vaší domácí záhoně nebo na okenním parapetu s bylinkovou zahrádkou – vám poskytne nádherně sladkou úrodu čistých listů stévie nebo extraktu, který můžete použít v kuchyni pro přirozenější sladkost.

Kdy zasadit stévii

Semena nebo řízky stévie můžete zasadit až po pominutí hrozby posledního mrazu. Chcete-li začít se stévií brzy, zasaďte semena nebo řízky uvnitř a přesaďte je do zahrady později. Případně můžete semena nebo řízky stévie zasadit do vnitřního květináče, aby rostlina zůstala na okenním parapetu po celý rok.

Jak pěstovat stévii ze semínek

Jak zasadit vlastní stévii ze semínek:

1. Vyberte místo . Stévie potřebuje plné slunce, aby prospívala, proto si vyberte místo, které je na přímém slunci alespoň šest hodin denně.

2. Připravte půdní lože . Stévie nejlépe roste v půdě nebo v květináči bohaté na organickou hmotu. Při výsadbě stévie se vyhněte chemickým hnojivům, protože mohou ovlivnit sladkost listů.

3. Zasejte semena . Semena stévie zasejte tři palce od sebe a asi půl palce hluboko.

4. Voda . Ihned po výsadbě oblast jemně zalijte, aby se půda usadila. Udržujte půdu rovnoměrně vlhkou, když semena klíčí.

5. Tenký . Pokud plánujete přesadit sazenice, budete je muset ztenčit, jakmile dosáhnou výšky alespoň dvou centimetrů. Sazenice ztenčujte, dokud nebudou od sebe alespoň šest palců, aby měly prostor pro růst na zahradě. Chcete-li pěstovat sazenice ve vnitřních květináčích, ztenčujte sazenice na dvě až tři rostliny na velký květináč, abyste jim poskytli další prostor.

6. Transplantace . Jakmile je venku dostatečně teplé počasí, přesaďte své sazenice stévie do zahrady, přičemž mezi rostlinami ponechte alespoň 18 palců prostoru.

Jak zasadit stévii ze stonkových řízků

I když je o něco těžší najít, stonkové řízky jsou nejspolehlivějším způsobem, jak začít s pěstováním stévie. Chcete-li si vypěstovat vlastní rostlinu stévie ze stonkových řízků:

1. Vyberte místo . Stévie potřebuje plné slunce, aby prospívala, proto si vyberte místo s alespoň šesti hodinami slunečního světla denně.

2. Připravte půdní lože . Pokud jde o kvalitu půdy, stévie nejlépe roste v půdě bohaté na organickou hmotu. Při výsadbě stévie se vyhněte chemickým hnojivům, protože mohou ovlivnit sladkost listů.

3. Vyberte a připravte stonky . Pokud řežete ze zavedené rostliny stévie, odřízněte stonky dlouhé šest až osm palců těsně pod uzlem listů. Odstraňte listy ze spodní třetiny každého stonku. Pro nejrychlejší výsledky ponořte spodní část každého stonku do zakořeňovacího hormonu, abyste podpořili růst kořenů.

4. Zasaďte řízky . Zasaďte každý řízek tak, že spodní palec stonku zakopete do zeminy v květináči.

5. Udržujte vlhkost . Zatímco nové rostliny zakládají kořeny, udržujte půdu rovnoměrně vlhkou.

6. Přesaďte do zahrady . Po čtyřech týdnech by vaše řízky měly mít kořeny. Transplantujte každý řízek do zahrady, každou rostlinu rozmístěte 18 palců od sebe, abyste měli prostor pro růst.

Jak se starat o stévii

Rostliny stévie vyžadují základní údržbu. Pro nejlepší výsledky:

  • Voda . Ve volné přírodě rostliny stévie často rostou v blízkosti vodních ploch, jako jsou rybníky a jezera, takže pro dosažení nejlepších výsledků udržujte půdu ve vaší zahradě trvale vlhkou.
  • Prořezávat . Podobně jako u bylinek, jako je koriandr a bazalka, jakmile rostliny stévie vykvetou, chuť jejich listů se začne snižovat nebo dokonce vyvine hořkou pachuť. Abyste zabránili tomu, aby vaše rostlina ztratila sladkost nebo zhořkla, zaštipujte květní poupata, když se tvoří, nebo ostříhejte stonky, abyste podpořili růst nových stonků a listů spíše než květů.
  • Připravte se na zimu . V zónách odolnosti USDA 8 a vyšších lze stévii pěstovat jako trvalku a ponechat ji venku po celou zimu. Chcete-li chránit své rostliny, použijte kryt nebo mulč kolem rostliny, abyste udrželi teplo půdy. V chladnějších klimatických podmínkách přeneste své rostliny stévie během zimy dovnitř nebo je jednoduše vytáhněte na konci vegetačního období a zasaďte další na jaře příštího roku.

Jak sklízet stévii

Sklizeň stévie je jednoduchá: seberte listy z rostliny, jak potřebujete, a zbytek rostliny ponechte, aby pokračoval v růstu. Natrhané listy pak lze připravit na několik způsobů jako alternativu k umělým sladidlům, medu nebo sirupu:

  • Použijte čerstvé listy . Čerstvé lístky stévie můžete nasekat nebo rozdrtit přímo do horkých nápojů nebo čajových směsí pro přirozené oslazení.
  • Osušte listy . Pokud své listy stévie sušíte ( ať už používáte papírový sáček obrácený vzhůru nohama nebo sušičku ), můžete suché listy skladovat ve vzduchotěsné nádobě po dobu měsíců, abyste je mohli používat i v mimosezóně, jako byste je používali čerstvé. Suchá stévie po pár měsících začne ztrácet svou výraznou sladkou chuť.
  • Udělejte si extrakt . Z čerstvých nebo sušených listů stévie můžete udělat tekutý extrakt ze stévie pro širší použití v kuchyni. Chcete-li vyrobit extrakt ze stévie, přidejte hrst nasekaných listů stévie do sklenice a naplňte ji vodkou. Nechte sklenici uležet až dva dny, občas protřepejte nebo promíchejte. Poté tekutinu sceďte přes kávový filtr do hrnce a vařte na nejnižším ohni 30 minut, dokud se chuť vodky většinou nevyvaří a tekutina nezhoustne a sirupovitější. Tento extrakt lze uchovávat ve skleněné nádobě nebo tinktuře v lednici po dobu až tří měsíců.