Salát je hvězdou salátů a sendvičů všude, od římského po křupavé, máslovou křupavou až po bibb – a je to také nejrozšířenější salátová zeleň ve Spojených státech. Salát (vědecký název Lactuca sativa ) je fantastickým doplňkem domácí zeleninové zahrádky, protože se rychle sází, snadno se sklízí a je mnohem chutnější než odrůdy z obchodu. Zde je několik zahradnických tipů, jak dostat hlávkový salát ze semínka do salátové mísy.
Kdy zasadit salát
Salát je jedinečná zahradní zelenina v tom, že preferuje chladné počasí a snese i mírný mráz. Jako plodina v chladném období roste nejlépe při teplotách mezi 40 stupni a 65 stupni Fahrenheita (na jaře a na podzim ve většině oblastí Spojených států).
Většina zahrádkářů sází salát na začátku jara nebo koncem léta pro nejlepší počasí. Odrůdy salátu vysazujte podle počasí ve vaší oblasti, abyste zajistili, že vaše rostliny budou mít během vegetačního období vhodnou teplotu (jak dlouho bude trvat sklizeň).
Pokud jsou ve vaší oblasti mírné zimy, můžete salát pěstovat i během zimy pod studeným rámem nebo plastovým tunelem.
Jak zasadit salát
Jakmile půda ve vaší oblasti dosáhne teploty 40 stupňů Fahrenheita, je čas začít sázet salát.
1. Vyberte a připravte seťové lůžko . Salátu se bude dařit buď na plném slunci, nebo v polostínu, pokud je vhodná teplota zahradní půdy. Salát roste nejlépe ve volné půdě s vysokým obsahem organické hmoty, vlhké a dobře odvodněné, bez kamenů nebo velkých shluků udusané špíny (malá semena budou mít problém vyklíčit s velkými překážkami v půdě).
2. Zasaďte semínka . Semena hlávkového salátu by měla být zasazena do hloubky půl palce, rozmístěna podle jejich odrůdy – pro kompaktní odrůdy s volnými listy vysévejte semena salátu čtyři palce od sebe; u mírně větších odrůd, jako je římský, zasejte semena osm palců od sebe; u salátu s pevnou hlávkou vysévejte šestnáct palců od sebe. Mezi řadami nechte asi stopu místa. Organický mulč je skvělou volbou na povrchu půdy – pomůže udržet vlhkost a udržet půdu chladnou.
3. Voda . Poté, co semena zakryjí půlcentimetrovou půdou, důkladně zalijte.
4. Ztenčujte . Za příznivého počasí by se klíčky měly začít objevovat mezi sedmým a deseti dnem po výsadbě. Když mají rostliny tři nebo čtyři listy, ztenčte listy sazenic salátu, abyste se vyhnuli přeplněným řádkům, a ponechte mezi jednotlivými rostlinami dostatečný prostor podle odrůd salátu, které pěstujete. Místo trhání listů rukama používejte nůžky, abyste nenarušili kořeny. Pokud chcete, můžete jíst tyto listy salátu.
Jak pečovat o salát
Salát není konkrétní rostlina, takže budete muset dodržovat několik základních tipů péče, aby byl šťastný:
- Dejte tomu hodně vody . Vzhledem k tomu, že mají mělké kořenové systémy, rostliny salátu vyžadují konzistentnější půdní vlhkost než jiná běžná domácí zelenina, takže udržujte půdu vlhkou. Pokud máte pochybnosti, podívejte se na své rostliny salátu, abyste zjistili, zda nepotřebují vodu – žíznivá hlávka salátu bude vypadat povislá nebo zvadlá.
- Uklidni se . Trik pěstování hlávkového salátu spočívá v tom, že ho uchováte při správné teplotě – příliš studený a zemře, příliš horký a bude se z něj točit (vytvoří vysoký stonek) a chutná hořce. Pokud je vaše zahrada v noci příliš chladná, chraňte rostliny kryty řádků; pokud je na salátu příliš horké počasí a padá, podepřete si stínící látku, aby se slunce nedostalo do listů.
- Postarejte se o škůdce . Salát může být zranitelný vůči široké škále škůdců, včetně mšic, slimáků, červců, housenek a králíků. Mnoho hmyzích škůdců lze odradit, pokud k salátu zasadíte česnek nebo pažitku jako „bariérové rostliny“; králíky lze odradit oplocením nebo zvýšenými zahradními záhony.
- Ujistěte se, že obsahuje živiny . Salátu se nejlépe daří v půdě se spoustou živin. Nejlepších výsledků dosáhnete, když jej každé dva nebo tři týdny přihnojíte kompostem nebo čajem z hnoje nebo tři týdny po výsadbě rozprostřete organické hnojivo s pomalým uvolňováním.
Jak dlouho hlávkový salát vyroste?
Některé z nejběžnějších odrůd hlávkového salátu (a jejich vegetační období) zahrnují:
- Listový salát nebo listový salát: 40–50 dní
- Butterhead salát nebo bibb/bostonský salát: 65–80 dní
- Římský salát nebo kosočtverec: 80–85 dní
- Křupavý nebo ledový salát: 80–90 dní
Jak sklízet salát
Salát je jednou z nejjednodušších a nejjednodušších druhů zeleniny na sklizeň a většina odrůd se může začít sklízet mezi 30. a 70. dnem po výsadbě, v závislosti na druhu salátu, který pěstujete. Po sklizni však hlávkový salát rychle vadne – takže místo toho, abyste sklízeli celý salát najednou, jednoduše navštivte svou zahradu, když chcete čerstvý salát, a pak trochu sklidte.
1. Sklízejte rostliny salátu ráno . Salát bude nejčerstvější ráno, než bude celý den venku na slunci. Chcete-li sklidit část salátu, je nejlepší vybrat a sklidit listy dříve, než se teplota příliš ohřeje a salát začne vadnout.
2. Odstraňte vnější listy . Vnější listy hlávkového salátu jsou nejvyzrálejší, takže je budete chtít sklízet jako první. Podívejte se na vnější listy salátu a najděte všechny, které jsou velké, mají výraznou barvu a jsou křupavé, a odstraňte je jemným natrháním nebo naříznutím nůžkami.
3. Nechte vnitřní listy dále růst . I když jste z rostliny salátu odstranili listy, vnitřní listy budou nadále růst. Pokračujte v péči o rostlinu pro pozdější sklizeň.
Na konci sezóny, pokud sklízíte rostliny salátu všechny najednou, jednoduše celou rostlinu seřízněte asi půl palce nad úrovní půdy. Sklizený salát by měl být skladován v lednici ve volném plastovém sáčku a může vydržet až tři týdny, v závislosti na odrůdě.