Šalotka je členem rodiny rostlin allium a oblíbenou kulinářskou přísadou. Šalotku můžete přidat do mnoha jídel, od polévek a salátů až po smaženice a soté. Ačkoli jsou šalotky k dispozici ke koupi ve většině obchodů s potravinami, jejich všestrannost v kuchyni z nich dělá skvělou možnost, jak si sami vypěstovat na domácí zahradě.
Jak zasadit šalotku
Šalotka (Allium cepa) se obvykle pěstuje z cibulí šalotky (také známých jako sady šalotek), které obsahují hrst menších samostatných stroužků, podobných česneku. Výsadba cibulí šalotky je jednoduchý proces, pokud znáte správné pokyny.
- Rozhodněte se, zda zasadíte šalotku na jaře nebo na podzim . Pokud žijete v chladnějším klimatu, zasaďte své cibulky asi pět týdnů před posledním mrazem na začátku jara, abyste mohli sklizeň uprostřed až pozdního léta. Pokud žijete v teplejším podnebí, vysaďte si cibulky šalotky po prvním podzimním mrazu pro sklizeň na začátku léta. Podzimní výsadba umožňuje cibulkám jarovizaci – urychlený proces klíčení v důsledku dlouhodobého vystavení nízkým teplotám – a výsledkem je robustnější plodina. V mírném podnebí je možné pěstovat šalotky jak na jaře, tak na podzim, takže si vyberte, které roční období dáváte přednost.
- Vyberte si slunné místo . Šalotka nejlépe roste na plném slunci, ale snáší i polostín.
- Pěstujte šalotku v dobře odvodněné půdě bohaté na organickou hmotu . Ideální rozsah pH pro šalotku je mezi 5,0 a 6,8. Pokud vaše stávající půda není vhodná, zkuste pěstovat šalotku na vyvýšeném zahradním záhonu , abyste měli úplnou kontrolu nad složkami půdy.
- Obohaťte půdu živinami . Před výsadbou zapracujte do půdy odleželý kompost, abyste zlepšili kvalitu půdy, zvláště pokud obsahuje velké množství jílu. Vaším cílem je vytvořit hlinitou půdu bohatou na živiny.
- Rozbijte své cibule na jednotlivé stroužky a každý stroužek zasaďte . Zahrabte své hřebíčky dva palce hluboko s tenkou špičkou směřující nahoru, téměř vyčnívající zpod povrchu půdy. Stroužky rozmístěte v řadách šest palců od sebe s alespoň jednou stopou mezi řádky.
- Zalévejte pouze jednou v prvním měsíci . Šalotka vyžaduje jednoměsíční období suchého vegetačního klidu, proto zalévejte ihned po výsadbě a před dalším zaléváním počkejte měsíc. Používejte pouze tolik vody, aby byla půda mírně navlhčena.
- U podzimních výsadeb přidejte na půdu vrstvu organického mulče . Mulč vyrobený z listí, slámy nebo dřevěných štěpků ochrání vaše cibulky během dlouhých, chladných zimních měsíců.
Jak pěstovat a pečovat o šalotku
Dodržujte tyto základní zásady, abyste své šalotce zajistili ty nejlepší podmínky pro pěstování a zvýšili šance na bohatou úrodu.
- Zalévejte mírně, aby byla půda vlhká . Šalotka potřebuje během vegetace vodu, aby se jí dařilo, ale cibulky ponořené do přesycené, nasáklé vlhké půdy mohou hnít. U podzimních výsadeb se můžete zcela zdržet zalévání po celou zimní sezónu.
- Zabraňte tomu, aby vaše šalotka onemocněla hnilobou . Jediné choroby, které typicky postihují šalotku, jsou bílá hniloba a krční hniloba. Bílá skála infikuje kořeny a základ cibulky šalotky, zatímco krčkovitá hniloba infikuje krček a listy cibule. Abyste těmto nemocem zabránili, vyhněte se přemokření a ujistěte se, že své šalotky nezasadíte tam, kde nedávno vyrostly jiné allium. Bílá hniloba i krční hniloba jsou choroby přenášené půdou, takže pokud se vaše šalotka nakazí, budete se muset zdržet pěstování šalotky na tomto místě po dobu pěti let, respektive dvou let.
- Sledujte plevele a okamžitě je odstraňte . Vzhledem k tomu, že šalotka má mělké kořeny, plevel může způsobit zkázu na jejich kořenovém systému. Opatrně je odstraňte, jakmile se objeví.
Jak sklízet šalotku
Při sklizni šalotky dodržujte tato jednoduchá pravidla, ale vězte, že zatímco cibulkám šalotky trvá dozrání 90 až 120 dní, jejich listově zelené vršky se vyvíjejí mnohem rychleji. Zelené natě můžete sklízet kdykoli během vegetačního období a vařit s nimi jako s jarní cibulkou.
- Kdy sklízet : Šalotka je připravena ke sklizni, jakmile se na cibulích objeví papírovitá slupka a jejich zelené vršky začnou žloutnout a vadnout.
- Jak sklízet : Jemně vytáhněte šalotku ze země a očistěte co nejvíce zbytků půdy. Pokud řežete pouze listové vrcholy, abyste je použili jako zelenou cibuli (místo toho, abyste si vzali celou cibuli), ujistěte se, že jste ponechali některé hlavní stonky neporušené, aby se mohl vyvinout nový růst.
- Jak skladovat : Cibulky šalotky skladujte na stinném, chladném (35 až 45 stupňů Fahrenheita), suchém místě po dobu až šesti měsíců. Suché prostředí je nezbytné, aby vaše šalotka nevyklíčila nebo se nerozvinula plíseň. Pokud šalotku umístíte do lednice, vydrží vám asi týden. Můžete také nakrájet jejich zelené vršky a zmrazit je a použít jako náhražku pažitky.