Jak pěstovat venkovní kapradiny ve vaší zahradě

Ať už je zasadíte do závěsného koše nebo je pěstujete jako půdopokryvné, kapradiny přinesou tropickou atmosféru do každé domácí zahrady ve stínu. Dokud máte vlhké a stinné prostředí, kapradiny poskytují snadný způsob, jak ozdobit vaši zahradu vrstvami zelené textury.

6 druhů kapradin, které jsou ideální pro venkovní zahrady

Existuje mnoho druhů kapradin, kterým se bude dařit venku ve vaší zahradě s minimální námahou.

1. Vánoční kapradina : Polystichum acrostichoides je stálezelená okrasná kapradina s kožovitými, tmavě zelenými listy, které jsou dvě až tři stopy dlouhé. Jeho listy připomínají jehličnaté listy borovice, podle toho také dostal své jméno. Vánoční kapradí se snadno pěstuje v široké škále prostředí, ideální je však plný stín nebo částečný stín .

2. Bostonská kapradina : Nephrolepis exaltata , známá také jako mečovka, je stálezelená vytrvalá bylina. Obloukové větve této tropické kapradiny ji předurčují k umístění do závěsného koše. Ačkoli se bostonské kapradiny často pěstují uvnitř jako pokojová rostlina , ve správných podmínkách se daří venku. Bostonské kapradiny vyžadují chladné prostředí s částečným stínem nebo plný stín, protože jejich listy kapradí se na přímém slunci snadno spálí. Mezi kultivary bostonských kapradin ideální pro venkovní pěstování patří tygří kapradina ( Nephrolepis exaltata ‚Tiger Fern‘) a citroník ( Nephrolepis cordifolia ‚Lemon Buttons‘).

3. Kapradina : Jedna z méně náročných kapradin díky své toleranci vůči slunečnímu záření, Athyrium filix-femina, má svěží jasně zelené listy s vějířovitými stonky v různých odstínech fialové, červené a zelené. Tato vytrvalá kapradina dorůstá do výšky dvou až pěti stop, v závislosti na typu, a přestože preferuje vlhkou půdu, s dozráváním je stále tolerantnější k suchu. Jeho oddenky a vznikající listy jsou v syrovém stavu jedovaté, takže pokud máte venkovního mazlíčka, nevysazujte kapradinu. Mezi kultivary vhodné pro venkovní pěstování patří japonská kapradina malovaná ( Athyrium niponicum pictum ), Lady in Red ( Athyrium filix-femina ‚Lady In Red‘), kapradina Silver Falls japonská malovaná ( Athyrium niponicum ‚Silver Falls‘) a kapradina pštrosí ( Matteuccia struthiopteris ).

4. Kapradina dívčí : Díky tmavým pruhům a jasně zeleným jemným listům vyžadují dívčí kapradiny vlhké klima a vlhkou půdu bohatou na organickou hmotu. Jsou extrémně citlivé na přímé sluneční světlo a měly by být vysazeny pouze na místech s úplným stínem. Mezi druhy dívčích kapradin vhodných pro venkovní pěstování patří dívenka americká ( Adiantum pedatum ), dívenka severní ( Adiantum pedatum aleuticum ) a dívenka jižní ( Adiantum capillus-veneris ).

5. Kapradina Osmunda : Jedna z nejvyšších odrůd kapradin dostupných pro domácí zahrádkáře, kapradiny osmunda prospívají ve vlhkých, stinných oblastech podobných bažinám, jako je oblast Ozark v Missouri. Mezi druhy kapradin Osmunda doporučené pro venkovní pěstování patří kapradina skořicová ( Osmunda cinnamomea ) a kapradina přerušovaná ( Osmunda claytoniana ).

6. Kapradina dřevitá : Jedna z nejvíce přizpůsobivých odrůd kapradiny díky své toleranci k různým světelným podmínkám (plný stín až nepřímé světlo), tato středně velká kapradina je také odolná vůči suchu, jakmile dospěje, což z ní dělá skvělou volbu pro první pěstitelé kapradí. Mezi druhy kapradin ideální pro venkovní pěstování patří kapradina podzimní ( Dryopteris erythrosora ), kapradina chocholatá ( Dryopteris cristata ), kapradina kožená ( Rumohra adiantiformis ) a kapradina okrajová ( Dryopteris marginalis ).

Jak zasadit venkovní kapradiny

Většina odrůd kapradin sdílí stejné požadavky na výsadbu, ale existují některé typy, kterým se daří pouze v určitých klimatických nebo světelných podmínkách. Použijte tyto pokyny jako pokyny, ale ujistěte se, že jste si vyhledali požadavky na výsadbu a vhodné zóny odolnosti USDA pro váš konkrétní typ kapradiny .

1. Zvolte dobu výsadby na základě vaší klimatické zóny . Obvykle je nejlepší doba pro výsadbu kapradin brzy na jaře po posledním mrazu , ale bez větších problémů můžete sázet i v létě. V mírném podnebí můžete dokonce sázet kapradiny po celý rok.

2. Vyberte si stinné místo . Většině kapradin se daří v podmínkách částečného až úplného stínu. Pokud váš konkrétní druh kapradiny snáší částečné slunce, ujistěte se, že dostává vodu navíc, aby se teplo kompenzovalo.

3. Kapradiny vysaďte do vlhké, mírně kyselé půdy . V přirozeném prostředí roste většina kapradin ve vlhkých lesích nebo na břehu vodního zdroje, takže obecně vyžadují velmi vlhkou půdu. Dokonce i odrůdy kapradin, které se při dozrávání stávají odolnými vůči suchu, obvykle vyžadují v době výsadby vlhkou půdu.

4. Obohaťte půdu organickým kompostem . Rozložte několik centimetrů organického kompostu na povrch půdy a pomocí zahradního nářadí jej promíchejte do hloubky 8 až 10 centimetrů. Bohatá půda pomůže nastartovat růst vaší kapradiny.

5. Zasaďte si kapradiny . Vykopejte jámu hlubokou jako kořenový bal kapradiny a dvakrát tak širokou. Jemně vyjměte mladou kapradinu z květináče, dávejte pozor, abyste nenarušili její kořenový systém, a umístěte ji do výsadbové jámy. Vyplňte díru zeminou. Vesmírné kapradiny jsou od sebe vzdáleny alespoň dvě stopy.

6. Rozprostřete na půdu dvoupalcovou vrstvu mulče . Organický mulč , jako je borová kůra nebo plíseň na listech, uzamkne vlhkost v půdě, udržuje chladnou teplotu a potlačuje růst plevele.

Jak pěstovat a pečovat o venkovní kapradiny

Většina kapradin je poměrně snadná na údržbu, ale pokud narazíte na nějaké problémy, tyto tipy na pěstování vám pomohou udržet kapradiny zdravé.

  • Kapradiny pravidelně zalévejte, abyste se vyhnuli suché půdě . Nikdy nechcete namáčet mokrou půdu, ale důsledné udržování horních pěti palců půdy vlhkých je klíčem ke zdravé kapradině. Pokud přirozené srážky nedělají svou práci, ujistěte se, že během vegetačního období poskytujete kapradině dostatek vody.
  • Hnojte podle potřeby . Mnoho kapradin hnojivo nevyžaduje, ale pokud nevidíte požadované množství nového růstu, můžete zkusit na jaře použít hnojivo s pomalým uvolňováním.
  • Monitor na škůdce . Kapradiny škůdci ve srovnání s většinou ostatních rostlin příliš neobtěžují, ale plži mohou listy kapradin poškodit. Chcete-li slimáky odradit, zkuste kolem kapradin vytvořit bariéru pomocí rozdrcených vaječných skořápek nebo křemeliny.